Victoria (antaresna) wrote,
Victoria
antaresna

 • Mood:
 • Music:

Шевченко и все-все-все.

На станции метро им. Тараса Шевченко появились совершенно шизовые постеры - выставка «Квантовый скачок Шевченко».

Шевченко изображен в амплуа человека-паука, Гарри Поттера, Че Гевары, Александра Пушкина, Джона Леннона, Элвиса Пресли, Фриды Кало, мастера Йоды и Дарта Вейдера из "Звездных войн", Джека Воробья из "Пиратов Карибского моря", солиста группы Kiss, Рика из "Рика и Морти" и робота Бендера из "Футурамы".

Пока я фотографировала, старушка под одним из портретов, вглядевшись в подпись с фамилией его автора, доверительно сообщила мне, что таких, как он, судить надо!

Кто-то другой, но тоже со старушечьими (и тут не в возрасте дело) мозгами, на днях успешно надругался над экспонатами.

А я же, признаюсь, при всём уважении к Кобзарю и боязни современного искусства, была в восторге.

Это ж как нужно было связать столько современных образов с нашим классиком!
Творческий подход, отсылки к стихам, фактам из биографии. Тут и не знала бы, а прочитав в такой подаче, запомнила бы надолго.

Вот, например, Шевченко - робот Бендер.


Казалось бы, что у них с Тарасом Григорьевичем общего?
А ведь есть что-то!
Так и написано:
Ексцентричний робот Бендер має цікаву здатність - під впливом магнітного поля він втрачає контроль і починає співати народні пісні.
За свідчення друзів, Шевченко дуже любив співати. Голос мав приглушений, трохи хриплуватий, та з високими верхніми нотами - скоріш за все тенор, а може, баритон. Тарас співав сам та в компаніях, веселих та сумних пісень, найбільш любив народну творчість. "Мою матір особливо зачаровував Шевченко своїми співами: ходить, бувало, по залі, заклавши руки назад, опустивши вниз свою думну голову: шия зав`язана шарфом, вираз обличчя сумний, голос тихий і тонкий; мати, бувало, плаче від його пісень", - згадував Тарасів друг Пантелеймон Куліш.
А вот Тарас Шевченко в образе Гарри Поттера.


Что общего у них?
Читаем.
"Мені тринадцятий минало... я пас дементорів за селом"
Незважаючи на ранню втрату батьків, і Тарас, і Гаррі отримали можливість реалізувати свої таланти у найпрестижніших навчальних закладах (Гоґвортс та імператорська академія мистецтв у Петербурзі).


[Под каждым портретом - расследование и подтверждение общих черт.]Садился телефон, иначе бы отфотографировала каждый портрет%(
А так, следила за выходящим на критические проценты зарядом и следовала вслед за "посетительницей выставки", делавшей
[вот такие селфи]
у каждого постера!%(

Постараюсь завтра отснять хотя бы подписи. Они раскрывают столько подробностей из жизни великого украинского творца. И неважно, под какой он маской.

UPDATE: Здесь можно увидеть и даже скачать все постеры:)) Подарок от автора.

А это описания к постерам (по-украински)

1. Че Гевара
«Борітеся – поборете!», – «революційний демократ» (як його називали комуністи) Ше все життя стояв за правду, волю та справедливість для свого народу.
Схожий шлях обрав для себе латиноамериканський революціонер, один з головних лідерів Кубинської революції 1959 року Ернесто Че Гевара. Він став символом революційного руху: «Завжди до перемоги!».
2. Гаррі Поттер
«Мені 13-й минало… я пас дементорів за селом».
Незважаючи на ранню втрату батьків, і Тарас, і Гаррі отримали можливість реалізувати свої таланти у найпрестижніших начальних закладах (Гоґвортс та Імператорська академія мистецтв у Петербурзі).
Гаррі Поттер — чарівник, борець зі злом та головний герой знаменитої серії фентезійних романів англійської письменниці Джоан Ролінг та серії фільмів, знятих за її книгами.
3. Дарт Вейдер
«Я твій батько… батько нації», - певно, такі слова міг би сказати Шевченко Україні сьогодні.
Дарт Вейдер (Енакін Скайвокер) – центральний персонаж кіновсесвіту «Зоряні війни», лицар-джедай, який перейшов на Темний бік. Культову фразу «Люк, я твій батько» Дарт Вейдер каже під час битви до Люка Скайвокера, який був героєм спротиву силам Імперії.
4. Джин
«Лічу в неволі дні і ночі…», - схожі думки були не лише у Тараса Шевченка під час перебування в холодному казематі імператорського слідчого відділу, але й в ув’язненого в лампі джина.
Джин – персонаж діснеївської серії мультиків про Аладіна та однієї з історій арабської збірки казок «Тисяча і одна ніч». Він володіє величезною магічною силою, але може використовувати її лише для виконання бажань володаря лампи.
5. Джон Леннон
Шевченкове «Мені ж, мій Боже на землі подай любов, сердечний рай! І більш нічого не давай» за 100 років трансформувалося у Бітлівське «All you need is love» і стало вічним гімном не лише закоханих, а й пацифістсько налаштованої молоді 1960-х.
Джон Леннон – британський рок-музикан, співак, художник, політичний активіст, засновник та учасник легендарного поп-гурту «The Beatles».
6. Супер-Маріо
Шевченко знався з багатьма «принцесами» – жінками, що зіграли важливу роль у його житті: Ликера Полусмак, Варвара Репніна, Ганна Закревська, Катерина Піунова. Але за головного ворога завжди мав «двоголового дракона» російського самодержавства.
Super Mario Bros – відеогра 80-90-х років, занесена до «Книги рекордів Гіннеса» як та, що розійшлася найбільшим тиражем в історії. Її головним героєм є сантехнік Маріо. Його мета – пройти через грибне королівство, вціліти під час зустрічі з ворогами та врятувати принцесу від дракона.
7. Термінатор
Словами «I'll be back» («Я повернуся») Тарас Шевченко міг би закінчити суперечку, після якої його востаннє заарештували та назавжди відправили з України.
P.S. Але він таки повернувся.
Термінатор – головний герой однойменної американської культової серії фільмів. Це кіборг, який прибув із постапокаліптичного майбутнього, аби врятувати світ.
8. Статуя свободи
«Поховайте та вставайте, кайдани порвіте і вражою злою кров’ю волю окропіте», – ці слова із «Заповіту» Шевченка знає ледь не кожен українець. А ледь не кожен американець знає, що одна нога Статуї Свободи стоїть на розбитих оковах.
Статуя Свободи, що у Нью-Йорку – національний пам'ятник США, символ свободи, демократії та справедливості. Богиня свободи тримає факел у правій руці й табличку в лівій із датою прийняття Декларації про незалежність США.
9. Жак-Ів Кусто
«30-го июля шхуна «Константин» вышла в море для описи. [...] Каждый из нас с любовью и энергиею занимался своим делом, ставя на второй план лишения и опасности, с которыми оно было сопряжено». Так керівник Олексій Макшеєв розповідає про Аральську описову експедицію 1848-49 років, до якої його друг Тарас Шевченко був долучений як художник. Ця цитата також добре описує ставлення Кусто до справи його життя – вивчення «блакитного континенту».
Жак Ів Кусто – французький дослідник Світового океану, режисер, винахідник, мандрівник, розробник аквалангу.
10. Локі
«Синові Тарасу із мого хозяйства нічого не треба; він не буде абияким чоловіком: з його буде або щось дуже добре, або велике ледащо; для його моє наслідство або нічого не буде значить, або нічого не поможе», – такий «заповіт» Тарасові залишив його батько.
Схожі слова міг адресувати і цар Асґарду Одін своєму прийомному сину Локі з роду крижаних велетнів. Успадкувати трон міг лише один із братів – Тор чи Локі, тож останній завжди відчував, що живе в тіні брата, і постійно намагався завоювати увагу батька та скинути Тора з престолу.
Локі – персонаж коміксів та фільмів компанії Marvel, бог скандинавської міфології, трикстер та маніпулятор. На різних етапах історії виступає як у ролі суперлиходія, так і супергероя з надлюдськими здібностями.
11. Людина-павук
Пітер Паркер працював фотографом-журналістом, але його покликання – рятувати світ. Шевченко ж був професійним художником, але його пристрастю, безумовно, була поезія: «Я занимался тогда сочинением стихов… Призвание – и ничего больше!».
Людина-павук (Спайдермен) – супергерой коміксів та фільмів компанії Marvel, підліток, який бореться зі злочинністю завдяки суперсилі, отриманій після укусу радіактивного павука.
12. Спок
Завданням містера Спока на службі зіркового флоту було пояснити, навчити та полегшити космічну місію недосвідченим землянам. Шевченко ж допомагав в освіті «українським землянам»: 1861 року за свій кошт він видав «Буквар Южноруський» для початкового навчання грамоти у недільних школах.
Спок – інопланетянин (наполовину вулканець), вигаданий персонаж науково-фантастичного телевізійного серіалу «Зоряний шлях», член команди зорельота «Ентерпрайз». Характерна риса Спока – холодна раціональність та беземоційність.
13. Елвіс Преслі
Король рок-н-ролу Елвіс Преслі полюбляв яскраве сценічне вбрання, навіть давав своїм костюмам імена. Та мало хто знає, що Шевченко також був неабияким франтом під час свого навчання у Петербурзі. За словами друга Івана Сошенка, він «часто їздив на вечори, гарно вдягався, навіть із претензією на «comme il faut’nics» (елегантність). Одне слово, на деякий час у нього вселився світський біс… Шуба єнотова, ланцюжки не ланцюжки, шалі да часи...».
Елвіс Преслі – американський співак і актор, один із найуспішніших музикантів ХХ століття.
14. Христофор Колумб
Колумб відкрив Європі Америку, а Шевченко своїм альбомом офортів «Живописна Україна» прагнув відкрити для Європи історію, традиції та побут рідного народу: «…мне кажется, будь моя родина самая бедная, начтожная на земле, и тогда б она мне казалась краше Швейцарии и всех Италий».
Христофор Колумб – іспанський мореплавець, першовідкривач Америки.
15. Фріда Кало
«Я пишу себе, оскільки часто буваю на самоті. І тому що себе я знаю найкраще», – так Фріда Кало пояснювала своє захоплення автопортретами. Шевченко ж успадкував інтерес до самозображення у романтиків. Серед його робіт можемо нарахувати близько п’ятдесяти автопортретів.
Фріда Кало – популярна мексиканська художниця, що зображала місцеву культуру, поєднуючи стилі кубізму, символізму та сюрреалізму.
16. Боуї
«Я так часто придумував собі новий образ, що сьогодні мені здається, ніби на початку я був розповнілою кореянкою», – ця цитата належить Девіду Боуї, якого не дарма називають «хамелеоном рок-музики» за часту зміну візуального стилю.
Тарас Шевченко також обрав для себе образ, із яким і дотепер асоціюється для нас. Це його славнозвісні смушева шапка та кожух. Такий вигляд Шевченка був не лише даниною моді тогочасної української громади в Петербурзі, а й спробою створити мистецький імідж та навіть більше – донести певний соціальний меседж.
Девід Бові – легенда світової рок-музики, співак, продюсер, композитор, художник.
17. Фантомас
Якби Фантомас був не лише злочинцем, а й поетом – він мав би сотні альтер-его та літературних масок. У Тараса Шевченка ж був єдиний псевдонім – «Кобзар Дармограй», ним він підписував деякі свої листи та повісті.
Фантомас – вигаданий персонаж, геніальний злочинець, що приховує свою особу, один з найвідоміших негативних персонажів французької літератури та кіно. Вперше з’являється в серії романів французьких письменників, а потім у фільмах, серіалах. В Україні відомий за комедійними фільмами з Луї де Фюнесом.
18. Кенні
«О Боже! Вони вбили Кенні! — Паскуди!» Після смерті Тараса Григоровича швидко почали ширитись чутки про те, що насправді поет живий. Ніби в його могилі у Каневі заховані ножі та зброя для підняття повстання, а Шевченко лиш чекає слушного моменту для нападу.
Ця міфологізація у стилі культу «бога, що помирає та воскресає» здійснювалася звичайними людьми, які цитували пророчі поезії напам’ять та були впевнені у нерозривному зв’язкові долі Шевченка з долею України.
Кенні Маккормік – персонаж мультсеріалу «Південний парк». Особливістю Кенні є те, що він дуже часто помирає, але наступної серії знову з’являється у сюжеті, немов і не було нічого.
19. Горобець капітан
Усі знають, що улюблений напій пірата – ром. Джек Горобець – не виняток. Шевченка за цією схемою також можемо назвати піратом, адже, за спогадами друга, він міг полюбляв випити кілька склянок чаю з ямайським ромом за день.
Капітан Джек Горобець – головний персонаж та протагоніст кінофраншизи «Пірати карибського моря», образ якого на екрані блискуче втілив Джонні Депп. Відомий своїми витівками, дотепністю, вмінням обманювати, авантюрністю та гострим розумом.
20. Ходок
«Минули літа молодії. Холодним вітром од надії уже повіяло. Зима! Сиди один в холодній хаті, нема з ким тихо розмовляти, ані порадитись. Нема, анікогісінько нема! Сиди ж один, поки надія одурить дурня, осміє... Морозом очі окує, а думи гордії розвіє, як ту сніжину по степу! Сиди ж один собі в кутку…», - напевно, такі ж емоції, схожі на шевченкові, відчували і герої «Гри престолів» з наближенням Білих блукачів.
Білі блукачі – вигадана раса з серіалу та серії книг «Гра престолів», могутні чаклуни з льоду. Вбивають усіх на своєму шляху, а мертвих воскрешають до лав своєї армії, приносять із собою зиму та холод.
21. Хоробре серце
«Вороги можуть забрати наші життя, але ніколи не заберуть нашу свободу», – ці слова ватажка шотландців, головного героя фільму «Хоробре серце», можна багато в чому вважати метафорою життя Тараса Шевченка. Десять років служби в армії на засланні, заборона писати, малювати і повертатися в Україну не похитнули його ідейних переконань: «Я так її, я так люблю мою Україну убогу, що проклену святого Бога, за неї душу погублю!»
Вільям Воллес – національний герой Шотландії та борець за її незалежність від Англії. Мел Гібсон зіграв роль Вільяма Воллеса у фільмі «Хоробре серце» 1995 року.
22. Чорний
«У нас тепер афро-американський актор, чудеса виробляє на сцені. Живого Шекспіра показує», – так Тарас Шевченко схвально відгукувався про талант актора Айри Олріджа, з яким познайомився у Петербурзі 1858 року. Здається, що спільного могло бути між українським поетом та афро-американським актором? Та вони стали хорошими приятелями. Шевченко навіть намалював портер Айри, який експонується в Національному музеї Тараса Шевченка.
23. Гоголь
Вони не зустрілися жодного разу за життя, хоч і жили в одному місті, мали багато спільних знайомих та часто перегукувались у творчо-ідейній площині.
«Я всегда читал Гоголя с наслаждением...», – писав Тарас Шевченко. Саме до нього звернена поезія «Гоголю» 1844 року: «Ти смієшся, а я плачу, великий мій друже…».
24. Бендер
Ексцентричний робот Бендер має цікаву здатність – під впливом магнітного поля він втрачає контроль та починає співати народні пісні.
За свідченням друзів, Шевченко дуже любив співати. Голос мав приглушений, трохи хриплуватий, та з високими верхніми нотами – скоріш за все тенор, а може, баритон. Тарас співав сам та в компаніях, веселих та сумних пісень, найбільше любив народну творчість. «Мою матір особливо зачаровував Шевченко своїми співами: ходить, бувало, по залі, заклавши руки назад, опустивши вниз свою думну голову; шия зав’язана шарфом, вираз обличчя сумний, голос тихий і тонкий; мати, бувало, плаче від його пісень», – згадував Тарасів друг Пантелеймон Куліш.
Бендер – герой мультсеріалу «Футурама», робот, затятий крадій, брехун та п’яниця, часто втягує друзів у неприємності.
25. Бетмен
Якщо бачите маску кажана та чорний плащ, то не сумнівайтеся – перед вами Бетмен. Особливий плащ був і у Шевченка. У роки навчання в Петербурзі Тарас придбав неймовірно дорогий та скандально модний плащ-макінтош та ще довго тішився цією обновкою. Через десятиліття після того, вже на засланні, Шевченко зображує себе на березі Аральського моря з сумкою, капелюхом та саморобним плащем, одягненим на голе тіло.
Бетмен – вигаданий персонаж, нуарний супергерой з коміксів, мультиків та фільмів, який бореться зі злочинцями. За маскою Темного Лицаря ховається Брюс Вейн – мільйонер та розумник.
26. Рік
У майбутному подорожі у стилі «Ріка і Морті» точно стануть реальністю, а 200 років тому Шевченко найчастіше був змушений подорожувати просторами Російської імперії. Найбільш плодовитими для Тараса Григоровича стали три подорожі Україною – 1843 року (привозить свою «Катерину» Григорію Тарновському), 1845 року (закінчує створення збірки «Три літа») та 1859 року (мріє купити землю та оселитися назавжди в Україні, та план руйнується через арешт).
Рік Санчез – герой американського мультсеріалу «Рік та Морті», ексцентричний та схиблений вчений-соціопат, який подорожує паралельними світами та планетами разом із онуком Морті.
27. Кісс
Sex & Drugs & Rock&Roll – справжнє гасло рок-культури, а гурт «KISS» називають однією з найуспішніших бендом в історії рок-музики. Шевченко, на жаль, не мав можливості почути їх, але поцілунків він точно не цурався. Тарас не був обділений увагою жінок – він неодноразово хотів одружитися (наприклад, з акторкою Катериною Піуновою та своєю останньою любов’ю – Ликерею Полусмак), та мрія завести сім’ю так і не здійснилась, як у справжньої рок-зірки.
KISS – американський культовий рок-гурт, відомий фірмовим гримом учасників та видовищними концертними виступами.

28. Пушкін
«Новие стихотворения Пушкина и Шавченки», - саме таку назву мала перша «зустріч» двох національних поетів-романтиків, а точніше їхній спільний збірник творів, виданий в Лейпцигу 1859 року.
Пушкін Олександр – культовий російський поет, творець сучасної російської літературної мови.

29. Йода
Шевченкове «В своїй хаті своя й правда, І сила, і воля», - майже перефраз до відомого «Хай буде з тобою Сила». Можливо саме Сила, ця метафізична енергія, яка оточує і пронизує все живе у Галактиці, допомогала Тарасу в непростих життєвих ситуаціях обрати бік Світла чи Темряви.
Магістр Йода – персонаж всесвіту «Зоряні війни», вчитель, один із найрозумніших та найсильніших джедаїв.


Tags: Киев, Понравилось
Subscribe

 • Нестареющее. Для караоке)

  Если на корпоративе нельзя улизнуть от караоке, то при всём богатстве выбора - будет ABBA)) Уж с Янкой мы эту песню напелись в её детстве)) и…

 • Высочайшим повелением:)

  Возвращаюсь в лог кейса после разговора по нему с коллегой из Филадельфии. Ок, не Victoria of Britain, но тоже очень достойно)) Enrollment team…

 • Разгул корпоратива.

  Если ваши корпоративы не похожи на этот, ЗОВИТЕ!)) P.S. На самом деле, боулинг/биллиард, пиво/просекко остались за этим кадром))

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 18 comments

 • Нестареющее. Для караоке)

  Если на корпоративе нельзя улизнуть от караоке, то при всём богатстве выбора - будет ABBA)) Уж с Янкой мы эту песню напелись в её детстве)) и…

 • Высочайшим повелением:)

  Возвращаюсь в лог кейса после разговора по нему с коллегой из Филадельфии. Ок, не Victoria of Britain, но тоже очень достойно)) Enrollment team…

 • Разгул корпоратива.

  Если ваши корпоративы не похожи на этот, ЗОВИТЕ!)) P.S. На самом деле, боулинг/биллиард, пиво/просекко остались за этим кадром))